hennabymehlika

Hint Kınası Nedir?


Tarihi antik devirlere kadar uzanan kına, eski Mısır, eski Yunan, Roma ve Ortaçağ'da boya ve ilaç olarak kullanılmıştır. 5000 yıl önce Mısırlılar tarafından ölüleri mumyalamadan önce ellerine ve ayaklarına uygulandığı keşfedilmiş, onları yeniden doğuşa kadar koruyup, yol gösterdiğine inandıkları söylenmiştir. Hinna, Amazon Yağmur Ormanlarının doğal bir ağacıdır. Kınanın elde edilmesinde kullanılır. Kına ağacının anayurdu Hindistan olup Pakistan, Arabistan ve Akdeniz ikliminde de yetiştirilir. Ayrık dallı ve geniş yapraklı bu ağacın kurutulmuş yapraklarından kına elde edilir. Bu madde sıtmanın tedavisi ve sıtmadan korunmada da özellikle kullanılan bir ateş düşürücüdür. İran kınası gibi farklı çeşitleri de mevcuttur.

Gerek Avrupa'da, gerekse İslam dünyasında çok bilinen bu madde, Hindistan'daki Müslümanlar arasında da kullanılmıştır. Kökeni Hindistan ve Arabistan’a da dayanan kınanın yaprakları kurutulup, öğütülerek toz haline getirilir. Toz kına su ile karıştırılarak bulamaç haline dönüştürülür ve bu şekilde kullanılır.

Bulamaç halindeki kına boyama özelliğine sahiptir ve boyanan maddelere az yada çok kızıl bir renk vermektedir. Boyanacak yere uygulama işlemine, ülkemizde kına yakmak adı verilir.

Tarih öncesi kınanın sadece boya maddesi olarak değil, veba hastalığına karşı da kullanıldığı biliniyor. 15. ve 19. yüzyıllar arasında; balgam, baş ağrısı, nezle, göz ağrısı, çocuklarda çiçeğe karşı ve de ateşli hastalıklarda kullanılan kına, bazı saray ve attariye defterlerinde baş köşeyi işgal etmiştir.

Saça yakıldığı zaman saçı güçlendirmekte ve saç diplerini canlandırmaktadır. Bazı deri hastalıklarında derinin direncini arttırıcı etkisi vardır ve bazı mantar hastalıklarının üremesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ishale iyi geldiği ve bağırsak kurtlarını düşürücü özellikleri bulunduğu da bilinmektedir.

Kına Hindistan ve Pakistanlı kadınlar için ise ayrı bir öneme sahiptir. Batılı gençlerin dövme merakları, Hindî kadınların birbirinden hoş kına motiflerinden esinlenmiştir. Hint ve Pakistan kızları özellikle düğünlerde, adeta birer sanat eserini andıran motiflerle el, kol ve ayaklarını süslerler. Ve düğünün ardından, işlenen kına silinene dek gelin suya sabuna dokunmaz. Yani ev işlerinden uzak durur.
 
www.mehlikavurgun.com
www.000webhost.com